Haberler

“HEDEFİMİZ YEŞİL DÖNÜŞÜM ODAKLI SANAYİ”

5.6.2024

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu, Dünya Çevre Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Kasapoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Bu yıl, yeşil dönüşüme odaklı üretim temasını benimseyerek bir rota oluşturduk. Ülkemizin kalkınmasında sanayinin önemli bir rol oynadığının bilinciyle, sanayileşmeyi sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirmek için yeşil dönüşüme odaklanıyoruz.

Yeşil dönüşüm kapsamında, sanayimizin enerji verimliliğini artırmak, atık yönetimini iyileştirmek ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek için çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca, temiz üretim teknolojilerini teşvik ediyor ve sanayicilerimizi bu konuda bilinçlendiriyoruz.

Yeşil dönüşüm, sadece çevreyi korumakla kalmıyor, aynı zamanda ekonomik büyümeyi de teşvik ediyor. Çevre dostu teknolojiler ve uygulamalar, işletmelerin enerji ve kaynak verimliliğini artırırken, aynı zamanda yeni iş olanakları ve ekonomik fırsatlar da doğuruyor.

Yeşil Dönüşümde, üretime devam edebilmek için Ulusal Eylem Planları paralelindeki faaliyetleri, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile desteklemek ve uyumlamak gerekiyor.

Yenilenebilir enerji payının artırılması, doğal kaynakların verimli kullanılması, atık yönetimi, döngüsel ekonomi perspektifinin yaygınlaştırılması gibi çalışmalarla, sanayinin kalkınması için çalışıyor ve üyelerimizi destekliyoruz.

Oda olarak bünyemizdeki Sürdürülebilirlik Komisyonumuz ve Yeşil Dönüşüm Birimimiz ile bu alanda çalışmalarımıza devam ediyor üyelerimizin yesil dönüşümünü destekliyoruz da diyebiliriz.

Tüm bu çabalarımızla, sanayimizin çevreye olan etkisini en aza indirmeyi ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefliyoruz.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM, SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK”

Öte yandan, iklim değişikliği sürdürülebilir üretim için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu tehdidin üstesinden gelmek adına hükümetler, sivil toplum kuruluşları ve sanayiciler birlikte çalışmalıyız. Sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için sanayinin daha yeşil ve daha dirençli hale gelmesi şarttır.

İklim değişikliğinin oluşturduğu tehditler karşısında sanayi sektörünün proaktif bir şekilde adım atması hayati önem taşımaktadır. İşletmeler, sera gazı emisyonlarını azaltmak, su ve enerji kaynaklarını daha verimli kullanmak, sürdürülebilir hammadde tedarik zincirleri kurmak ve iklim değişikliğine uyum sağlamak için yatırımlar yapmalıdır.

Yarınlarımıza miras olarak bırakacağımız dünyamızı koruyarak, sürdürülebilir kalkınma için yürüttüğümüz yeşil dönüşüm vizyonumuzdan ödün vermeden, üreterek, güçlü bir Denizli sanayisi inşa edebiliriz. Dünya Çevre Günü’nde, tüm paydaşlarımızı farkındalığa ve yeşil dönüşüm yolculuğumuzda bize katılmaya davet ediyoruz. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için hep birlikte çalışmalıyız.”