×

Denizli Sanayi Odası İçerik Görüntüleme

Unvan :

Adı Soyadı :

Telefon :

Firma Unvanı:

Adresi :

Otomatik taslak

8297

AB Bilgi Merkezi Haberler

Denizcilik sektörü yeşil dönüşüme hazırlanıyor


Yeşil geleceğe giden yol uzun ve meşakkatli. Ancak Avrupa Birliği (AB) 2050’de dünyanın karbon nötr kıtası olma hedefine ulaşmaya ve bu hedef doğrultusunda denizcilik sektörünü de dönüştürmeye kararlı., 04.07.2023

Denizcilik sektörü yeşil dönüşüme hazırlanıyor Resim: Otomatik taslak

Yeşil geleceğe giden yol uzun ve meşakkatli. Ancak Avrupa Birliği (AB) 2050’de dünyanın karbon nötr kıtası olma hedefine ulaşmaya ve bu hedef doğrultusunda denizcilik sektörünü de dönüştürmeye kararlı. Denizcilik sektörünü gelecek yıldan itibaren Emisyon Ticaret Sistemi’ne (ETS) dahil etmesinin ardından AB, yine denizcilikte kullanılacak çevreci yakıt düzenlemesi “FuelEU Maritime” üzerinde de çalışıyor.

Her iki mekanizma da denizcilik şirketleri Avrupa’da faaliyet gösteren bütün ülkeleri etkileyecek. Bu ülkelerden biri de AB’nin altıncı büyük ticaret ortağı Türkiye. AB, Türkiye’nin açık ara en büyük ithalat ve ihracat ortağıdır: 2022’de Türkiye’nin mal ithalatının %26’sı AB’den ve ülkenin mal ihracatının %41’i AB’ye yapıldı. Bu ihracat hacmi ve Türk denizcilik sektörünün, Türk taşımacılığındaki karbon emisyonlarına en kayda değer katkılardan birini oluşturması göz önüne alındığında yeşil dönüşümün önemi daha da netleşiyor.

Türkiye’de sektör temsilcileri AB’deki gelişmeleri dikkatle takip ediyor ve ülkede karbon nötr denizcilik işletmelerinin sayısı artıyor. Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki; Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) Mart 2023’teki toplantısında 44 ülke ile 2053’e kadar denizcilik sektöründe net sıfır emisyon hedefini açıklayan Türkiye, yeşil denizciliğe doğru ilerliyor. IMO’nun ise bu Temmuz’da revize edilmiş bir sera gazı emisyon stratejisini benimsemesi bekleniyor.

“Gemi sahipleri, çevre dostu alternatif yakıtlarla çalışan yeni yapım gemilere muazzam yatırımlar yapıyor. Ülkemizin limanları Yeşil Liman’a dönüşüyor. Hurdaya ayrılacak gemilerin yanı sıra yeni inşa edilen gemilere de hibe ve teşvik veriliyor” diyor Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk.

Ancak sektör temsilcileri sürecin hızlı ilerlemesi gerektiğini söylüyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Bölümü’nden Doç. Dr. Sabri Öz, “akademi, kamu ve sanayi işbirliğiyle, STK ve medyanın desteğiyle sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliğe odaklanan çalışmalar yürütülmesi gerektiğini” ekliyor.

Türk Armatörler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Ergenç devlet teşvikiyle Türkiye’de denizcilik sektöründe kullanılacak yenilenebilir yakıt için rüzgar ve güneşe yatırım yapılmasını öneriyor. Yusuf Öztürk ise sektörün dönüşümü için yatırımlara daha çok destek verilmesini öneriyor.

En Son Duyurular

ÇİVRİL ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ HAKKINDA DUYURU

ÇİVRİL ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ HAKKINDA DUYURU Resim:Fotoğraf Açıklaması Hazırlanıyor.
Özbekistan İş Forumu 19 Temmuz 2023 Çarşamba Günü Saat 19.00'da

Özbekistan İş Forumu 19 Temmuz 2023 Çarşamba Günü Saat 19.00'da Resim:Fotoğraf Açıklaması Hazırlanıyor.
Antakya Medeniyetler Korosu Konseri

Antakya Medeniyetler Korosu Konseri Resim:Fotoğraf Açıklaması Hazırlanıyor.

Bizi Takip Et

Sosyal medya içeriklini koyabiliriz.

?Tags: denizcilik-sektoru, hazirlaniyor, and yesil-donusume

Scroll to Top