DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER

Duyurular > Genel Duyurular
KAPASİTE KULLANIM ORANI YÜKSELMEDİĞİ SÜRECE OLUMLU ÇIKTILAR BEKLEYEMEYİZ
30 Ocak 2019 Çarşamba

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), verilerine göre Ocak ayı kapasite kullanım oranı; Türkiye genelinde yüzde 74.4 ile geçen yılın aynı ayına göre 3.8 puan azalırken, oranın geçen aya göre 0.3 puan arttığı görülüyor.

 

Kapasite kullanım oranının sanayide çok önemli bir endeks olduğunu ifade eden Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Bu bizim özellikle takip ettiğimiz bir endeks. Çünkü kapasite kullanım oranı bizim bütün ihracatımızı, iç piyasadaki hareketimizi, sanayinin bütün hareketlerini belirleyen bir veridir. Örneğin işletmelerde kapasite kullanım oranları %80’lerin altındaysa genellikle yeni yatırımın gerekmediğini düşünürüz.” dedi. 

 

Kapasite Kullanım Oranı İç Piyasada Problem Olduğunun İşareti

 

Kapasite kullanım oranı özellikle gözlenmesi gereken bir veridir diyen Keçeci, “Bu noktada yüzde 80, yüzde 85’lerin altındaki her rakam kapasite kullanım açısından üretimdeki durağanlığın devam ettiğinin işaretidir. Dolayısıyla özellikle yatırım mallarında, yatırım mallarını destekleyen ara mallarda hele ki tüketim mallarında önemli düşmelerin olduğunu gösteren bir veri şu anda elimizde. Dolayısıyla bu durağanlığın sebeplerini analiz ettiğimizde tabii ki geçen aylardan gelen bildiğimiz malum sıkıntılar var. Kapasite kullanım oranının düşük olması, iç piyasadaki sıkıntıların devam ettiğini gösteriyor. Tüketim mallarında ki oranın yüzde 72’lerde olması, iç piyasanın durgunluğuna işaret ediyor. Kapasite kullanmanın yükselmesi için mutlaka bir sinerji yaratılması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

 

DSO, İstihdamın da Yerinde Sayacağını Öngörüyor

 

Denizli Sanayi Odası’nın farklı kaynaklardan derlediği istihdam verilerini de kapasite kullanım oranları ile birlikte değerlendiren Keçeci, kapasite kullanım oranlarının düşük olduğu bir ortamda istihdamın yükselemeyeceğini belirtti. İŞKUR verilerine göre de Denizli’de açık işlerde yaşanan oransal düşüş, firmaların işçi talep etmediğini gösteriyor. Keçeci bugün işi olmayan işletmelerin fazla gelen işçiler için tensikata gittiğini belirterek istihdamdaki artışın ancak kapasite kullanımında ve ona bağlı olarak yatırımlarda yaşanacak artışla tetiklenebileceğini belirtti. 

Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04