DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER

Duyurular > Genel Duyurular
İHRACAT HEM SEVİNDİRDİ HEM ÜZDÜ
06 Kasım 2017 Pazartesi

 

Denizli Sanayi Odası (DSO) Ekim ayı olağan Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı, Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu’nun sunuş konuşmasıyla başladı.

 

Toplantıda Meclis üyelerine seslenen Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilen ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Yunan meslektaşının katıldığı Ege Ekonomik Forumu’na ilişkin izlenimlerini aktardı. Denizli’nin genel ekonomik verilerini aktaran Keçeci, meclis üyelerine hem sevindirici hem de üzücü haberler verdi.

 

İhracatta 2016 Yılının Olumsuz Etkileri Geride Kaldı

 

Denizli’nin Ekim ayında 285 Milyon Dolarlık ihracat yaptığını belirten Keçeci, “Gerek geçen sene Ekim ayına göre gerekse Eylül ayına göre ihracatta bir artış olduğu görülüyor. Ocak – Ekim kümülatif rakamlarına baktığımızda bu artışın dönemlik olmadığını da yakından görüyoruz.” diyerek meclis üyelerine sevindirici haberi verdi.

 

 

Eylül(bin $)

Ekim(bin $)

Ocak-Ekim (bin $)

2016

234.858

239.684

2.284.443

2017

244.478

285.933

2.493.536

 

 

 

 

 

BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE

16,96%

 

 

BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE

19,30%

 

 

BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE KÜMÜLATİF

9,15%

 

 

İhracatta 8.Sıradan 9.Sıraya Düştük.

 

Artışların Denizli gibi tama yakın kapasiteyle çalışan bir sanayi kenti için yeterli olmadığını belirterek sözlerine devam eden Keçeci, “İhracatımız aylık bazda 300 Milyon Dolar’ın üstüne çıkmadıkça rehavete kapılmamız gerektiğini hep söyledik. Yıllardır Türkiye’nin 8. İhracatçı kenti olan Denizli, bu yerinde saymanın bedelini, 8. Sıradan 9. Sıraya düşerek ödedi. Sakarya, son zamanlarda sanayi yatırımlarının ciddi şekilde arttığı, OSB sayısının çoğaldığı ve ihtisas organize sanayi bölgelerinin ardı ardına açıldığı bir il. Bu nedenle ihracatta hem bizi hem de Manisa’yı sollayarak 7. sıraya yerleşmiş olmasını garipsemiyorum. Bilakis, Sakarya’da yatırımlar bu şekilde devam ederse, ilk 3’e de gireceğini düşünüyor ve Sakarya ilimizi kutluyorum.” dedi.

 

10.sırada bulunan Hatay’ın ise geçen yıla göre ihracatını yaklaşık 500 milyon $ artırmasına karşın Denizli’nin 163 milyon $ artırabildiğini belirten Keçeci, “Yeni yatırım olmadan ihracatımızı artırmamız çok zor. İhracatta, istihdamda atak yapmamız için yeni yatırım hikayelerine ihtiyacımız var.” diye konuştu.

 

Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04