DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
MESAJ KUTUSU

Duyurular > Genel Duyurular
DSO, Denizli Makine Sektörüne Yol Çiziyor
08 Mayıs 2014 Perşembe

Denizli Sanayi Odası, (DSO) 07 Mayıs 2014 Çarşamba günü, Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) desteği ile yürütmekte olduğu “Denizli İli Makine Sektörü Stratejik Yol Haritası” isimli projesi kapsamında bir çalıştay gerçekleştirdi.

Denizli’deki makine ve makine yan sanayi sektörlerinde yer alan ve tedarikçi konumunda olan firma yetkililerinin, GEKA, Pamukkale Üniversitesi ve Meslek Lisesi yetkililerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen çalıştay, tüm paydaşların görüşlerini açıkça ifade edebildiği bir beyin fırtınası çalışması şeklinde gerçekleşti.

Üç eksende yürütülen projede birinci eksende Denizli’deki makine ve makine yan sanayi sektörlerinde yer alan ve tedarikçi konumunda olan yaklaşık 100 adet firma ziyaret edilerek insan kaynakları yapısı, kurumsal yapıları ve makine envanterleri gibi bilgileri alınmıştı. Böylelikle sektörün mevcut durumu hakkında en güncel verilerin oluşması sağlandı. Eşzamanlı olarak yürütülen ikinci eksende sektördeki üretici ve tedarikçi 40 firma ve 10 paydaş kurum ile en üst düzeyde birebir görüşmeler gerçekleştirilerek sektörün güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri ile sorunları/beklentileri  araştırıldı.
 
Projenin üçüncü ekseninde yer alan bu çalıştay ile ortak akıl yöntemiyle daha önceki görüşmelerde elde edilen bilgiler yeniden gözden geçirildi. Sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. Stratejiler belirlendi.

DSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gültekin Okay Salgar, Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Denizli İl Koordinatörü Ümit Dağdeviren’in de katılımlarıyla gerçekleşen kapanış oturumunda yarım günlük çalışmanın ardından ortaya konan sonuçlar katılımcılarla paylaşıldı.

Toplantıda konuşan Gültekin Okay Salgar ve Mehmet Tosunoğlu, DSO’nun gelecek stratejilerini ortaya koyarken, sektörlere özel butik projeler yürüterek ilimiz önemli sektörlerini desteklemeyi hedef edindiğini belirterek bu çerçevedeki ilk sektör olarak da makine imalatının seçildiğini vurguladı.

DSO olarak üç faklı projeyle makine sektörünün gelişimine katkı sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Tosunoğlu, ‘Bunlardan birisi nitelikli eleman teminini kolaylaştırmak amacı ile meslek liselerimizle gerçekleştirdiğimiz projemizdir. Diğeri ise Ekonomi Bakanlığı’nın finansal desteği ile yürüttüğümüz UR-GE projesidir. Üçüncü ise Denizli makine sektörüne stratejik bir yol haritası çıkarmayı hedeflediğimiz, Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen bu projedir. Bu bağlamda GEKA’ya hem mali hem de teknik bakımdan sağladığı destekten dolayı, tüm katılımcılara son derece stratejik bir öneme sahip bu sektörün geleceğine yön verilmesine olanak sağlayacak bu projeye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. ’ dedi. 

Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04